2021-22 Undergraduate Fellows Honors and Awards

May 27, 2022

Congratulations to our Undergraduate Fellows of all classes who’ve been awarded general and departmental prizes this year, to those who’ve completed a Bachelor of Arts or Bachelor of Science in Engineering, and to those in receipt of additional honors and fellowships. We are so proud of you!

Please scroll down for the full listing of the Class of 2022 Undergraduate Fellows and a detailed listing of prizes, honors, and awards our Fellows have received. 

CLASS OF 2022

Harshini Abbaraju '22, Politics
Amina Ahmad '22, School of Public and International Affairs
Naser Al-Fawakhiri '22, Psychology
Andrew Arking '22, History
Arman L. Badrei '22, Politics
Danice Ball '22, Civil and Environmental Engineering
Henry B. Barrett '22, School of Public and International Affairs 
Elizabeth Brooke Baxter '22, History
Reade Matthew Ben ‘22, School of Public and International Affairs
Silma S. Berrada '22, English
Shelby B. Brainard '22, Philosophy
Alexandra M. Buzzini '22, Politics
Julia Campbell '22, Politics
Miguel Caranti '22, Physics
Noelia Carbajal '22, Classics
Jackson Q. Cohlan '22, Economics
Oliver Crane '22, History
Justin L. Curl '22, Computer Science
Marcus James Dykeman Curlin '22, Molecular Biology
Guillermo A. de la Torre '22, Economics
Leland J. Domaratzky '22, Economics
Molly Gibbons '22, School of Public and International Affairs
Germalysa Ferrer '22, Sociology
Rebecca J. Han '22, Politics
Isaac D. Hart ‘22, English
Christian A. Hernandez '22, Molecular Biology
Naomi I. Hess '22, School of Public and International Affairs
Maya Elyse Houser '22, School of Public and International Affairs
Patrick Huang '22, Mechanical and Aerospace Engineering
Claudia Humphrey '22, History
Samin Mubasshir Islam '22, Economics
Juan Jose Lopez Haddad '22, History
Nathnael Mengistie '22, School of Public and International Affairs
Sungho Park '22, Economics
Tammy Pham ‘22, School of Public and International Affairs
Bradley David Phelps '22, History
Christian G. Potter '22, School of Public and International Affairs
Sebastian Quiroga '22, Chemical and Biological Engineering
Hannah J. Reynolds '22, Anthropology
Alberto Cabrera '22, Computer Science
Chiara Salvati '22, Chemical and Biological Sciences
Zachary Shevin '22, Economics 
Joseph Max Shipley '22, History
Avraham Siegal '22, Philososphy
John V. Sposito ‘22, School of Public and International Affairs
Lucas da Silva Stewart '22, Computer Science
Jack Sullivan '22, History
Bennett S. Thompson '22, History
Emma Treadway '22, Classics
Andrew John Tufillaro '22, School of Public and International Affairs
Sophia Wang '22, English
Dilan Zeytun West '22, East Asian Studies
Elan W. Zohar '22, History

 

DEPARTMENTAL HONORS

Highest Honors

Amina Ahmad '22, School of Public and International Affairs 
Naser Al-Fawakhiri '22, Psychology
Henry B. Barrett ‘22, School of Public and International Affairs
Elizabeth Brooke Baxter ‘22, History
Reade Matthew Ben ‘22, School of Public and International Affairs
Leland J. Domaratzky ‘22, Economics
Rebecca J. Han '22, Politics
Naomi I. Hess '22, School of Public and International Affairs
Maya Elyse House '22, School of Public and International Affairs
Patrick Huang '22, Mechanical and Aerospace Engineering
Annette Gabriella Linzer '22, Philosophy
Juan Jose Lopez Haddad '22, History
Nathnael Mengistie '22, School of Public and International Affairs
Sungho Park ‘22, Economics
Christian G. Potter '22, School of International and Public Affairs
Hannah J. Reynolds ‘22, Anthropology
Zachary Shevin '22, Economics
Avraham Siegal ‘22, Philosophy
Emma Treadway ‘22, Classics
Andrew John Tufillaro ‘22, School of Public and International Affairs
Dilan Zeytun West ‘22, East Asian Studies

High Honors

Alexandra M. Buzzini ‘22, Politics
Julia Campbell '22, Politics
Oliver Crane '22, History
Justin L. Curl '22, Computer Science
Guillermo A. de la Torre '22, Economics
Molly Gibbons '22, School of Public and International Affairs
Samin Mubasshir Islam ‘22, Economics
Sebastian Quiroga ‘22, Chemical and Biological Engineering
Chiara Salvati ‘22, Chemical and Biological Engineering

Honors

Andrew Arking '22, History
Silma S. Berrada '22, English 
Shelby B. Brainard '22, Philosophy 
Noelia Carbajal '22, Classics
Alberto Cabrera '22, Computer Science
Joseph Max Shipley ‘22, History
Bennett S. Thompson ‘22, History
 

SOCIETY MEMBERSHIPS

Danice Ball '22, Sigma Xi
Elizabeth Brooke Baxter '22, Phi Beta Kappa
Reade Matthew Ben ‘22, Phi Beta Kappa
Miguel Caranti '22, Sigma Xi
Justin L. Curl '22, Sigma Xi
Marcus James Dykeman Curlin '22, Sigma Xi
Molly Gibbons '22, Phi Beta Kappa
Patrick Huang '22, Sigma Xi, Tau Beta Pi
Nathnael Mengistie '22, Phi Beta Kappa
Christian G. Potter ‘22, Phi Beta Kappa
Sebastian Quiroga '22, Sigma Xi
Alberto Cabrera '22, Tau Beta Pi
Chiara Salvati '22, Sigma Xi, Tau Beta Pi
Zachary Shevin '22, Phi Beta Kappa
Avi Siegal '22, Phi Beta Kappa
 

MAJOR FELLOWSHIPS AND SCHOLARSHIPS

Amina Ahmad ‘22, Schwarzman Scholarship
Reade Matthew Ben '22, Fulbright Grant, Serbia
Justin L. Curl '22, Schwarzman Scholarship
Rebecca J. Han '22, Fulbright Grant, Taiwan
Bradley David Phelps ‘22, Congress-Bundestag Youth Exchange for Young Professionals
Nathnael Mengistie '22, Daniel M. Sachs ’60 Scholarship 
Joseph Max Shipley '22, Scholars in the Nation’s Service Initiative
 

COMMISSIONS AND ROTC AWARDS

Bennett S. Thompson ‘22, United States Army
Distinguished Military Graduate Award

 

GENERAL AND DEPARTMENTAL PRIZES – ALL CLASSES

Naser Al-Fawakhiri ‘22
George A. Miller Prize in Cognitive Science
 
Abigail Y. Anthony ‘23
The Initiative on Freedom of Thought, Inquiry, and Expression Paper Prize
 
Nazdar R. Ayzit '23
Shapiro Prize for Excellence, 2020-21
 
Henry B. Barrett '22
Montgomery Raiser ’92 Thesis Prize 
 
Elizabeth Brooke Baxter ‘22
C.O. Joline Prize in American History
Laurence Hutton Prize in History
Prize in American History
William Koren Jr. Memorial Prize in History
 
Silma S. Berrada '22
George B. Wood Legacy Junior Prize
Louis Sudler Prize in the Arts
Francis LeMoyne Page Theater Award 
 
Beatrix Grace Bondor ‘23
Bain-Swigget Poetry Prize
 
Shelby B. Brainard ‘22
John Martyn Warbeke 1903 Prize in Metaphysics and Epistemology 
 
Alexandra M. Buzzini ‘22
Lyman H. Atwater Prize in Politics
Stephen Whelan ’68 Senior Thesis Prize for Excellence in Constitutional Law and Political Thought 
 
Molly Gibbons ‘22
Louis Sudler Prize in the Arts
Lieutenant John A. Larkin Jr. Memorial Prize
 
Jeremiah Luciano Giordani ’25
Manfred Pyka Memorial Physics Prize
 
Rebecca J. Han '22
Lyman H. Atwater Prize in Politics
Sebastian A. Hayden ’24
Stinnecke Prize in Classics
 
Naomi I. Hess '22
Class of 1901 Medal 
 
Maya Elyse Houser '22
Princeton School of Public and Academic Affairs Senior Thesis Prize
 
Juan Jose Lopez Haddad '22, History
Joseph R. Strayer Prize in Medieval Studies 
 
James R. Jourlait ‘23
Shapiro Prize for Excellence, 2020-21
 
Alexander R. Krauel ‘23
Shapiro Prize for Excellence, 2020-21
 
Kennedy E.  Mattes ‘23
Shapiro Prize for Excellence, 2020-21
 
Myles McKnight ‘23
The Initiative on Freedom of Thought, Inquiry, and Expression Paper Prize
 
Nathnael Mengistie '22
Class of 1924 Award 
 
Justin Ong ‘23
Shapiro Prize for Excellence, 2020-21
 
Alexandra Lily Orbuch ’25
Walter E. Hope, Class of 1901, Extemporaneous Speaking Prize, second place
 
Sungho Park '22
Wolf Balleisen Memorial Prize
 
Bradley David Phelps ‘22
Kenneth Christopher Harris ’65 Memorial Award
 
Christian G. Potter '22
M. Taylor Pyne Honor Prize
Myron T. Herrick Prize
 
Sebastian Quiroga '22
Sigma Xi Book Award for Outstanding Research
 
Hannah J. Reynolds '22
Senior Thesis Prize in Anthropology, second place
T. A. Barron Prize for Environmental Leadership
 
Tiana Yang Ruden ‘24
Shapiro Prize for Excellence, 2020-21
 
Chloe Hannah Searchinger ’23
R.W. van de Velde Award
 
Zachary Shevin '22
Daniel L. Rubinfeld ’67 Prize in Empirical Economics 
 
Joseph Max Shipley '22
Carter Kim Combe ’74 Prize in History
 
Avraham Siegal '22
Alexander Guthrie McCosh Prize 
 
Claire Silberman ’23
R.W. van de Velde Award
 
William Wade ‘23
R.W. van de Velde Award
 
Dilan Zeytun West ‘22
Marjory Chadwick Buchanan Senior Thesis Prize, second place
 
Mujtuba Yousufi ’24
Class of 1876 Memorial Prize for Debate in Politics, second place team
 
Elan W. Zohar '22
Susan Naquin Prize in Asian History